sobota, 3 października 2009

Starogard- wyciek chloru z uszkodzonego zbiornika

2.10.2009r. KPP Starogard Gd.

Dzisiaj przed południem na terenie starogardzkiej firmy farmaceutycznej rozszczelnił się uszkodzony w wyniku transportu zbiornik z chlorem. Jest to początek scenariusza, według którego przeprowadzone zostały ćwiczenia w ramach powiatowego systemu reagowania kryzysowego.

Dzisiaj kilka minut po godzinie 10.00 dyżurny starogardzkich policjantów przyjął zgłoszenie o awarii technicznej, do jakiej doszło nad ranem na terenie starogardzkiego zakładu produkującego leki. Jak wynikało z otrzymanej informacji, rozszczelnił się tam zbiornik zawierający 500 kg ciekłego chloru. Został on uszkodzony podczas transportu. Na miejsce natychmiast skierowane zostały patrole prewencji i funkcjonariuszy drogówki.Aby zorganizować swobodny przejazd dla służb ratowniczych, funkcjonariusze w białych czapkach wyłączyli z ruchu część ulicy Pelplińskiej. Wytyczone zostały bezpieczne objazdy. W grę wchodziła również ewakuacja okolicznych mieszkańców. Aby zminimalizować skutki awarii, straż pożarna rozstawiła wzdłuż ogrodzenia firmy kurtyny wodne, a policjanci zabezpieczyli przyległy do miejsca zdarzenia teren.

Na szczęście okazało się, że były to jedynie przeprowadzone na ogromną skalę ćwiczenia w ramach powiatowego systemu reagowania kryzysowego. Nie doszło do rozszczelnienia zbiornika i wycieku środków chemicznych. Wszystko odbywało się zgodnie ze wcześniej przygotowanym scenariuszem. Działania ćwiczebne służb ratowniczych zakończyły się kilka minut po godzinie 12.00.
mł. asp. Marcin Kunka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz