sobota, 16 kwietnia 2005

Internet - usługą komunalną?

Być może Skórcz ma w powiecie największą liczbę podłączeń do internetu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. A to za sprawą firmy Tele-Sat Krzysztofa Czapiewskiego.

Firma ma siedzibę w Skórczu. Od 1992 r. zajmowała się sprzedażą kas fiskalnych i komputerów, od 1998 r. zasadniczo zajmuje się podłączaniem internetu. Właścicielem firmy jest Krzysztof Czapiewski, siecią zarządza Tomek Czapiewski. Firma przez ostatnie 2 lata rozprowadzała też internet drogą kablową w Tczewie, ale obecnie skoncentrowała się wyłącznie na swoim rynku. Konkurencją jest tu tylko Neostrada.

Łącznie w Skórczu, Smętowie, Starej Jani, Kopytkowie i Mirotkach Tele-Sat ma podłączonych około 200 abonentów. W samym Skórczu i najbliższych okolicach jest ich około 100. Z nadajnika w Skórczu jest też obsługiwany Czarnylas, szkoła w Pączewie oraz Wielki Bukowiec.
Telesat ma 3 nadajniki w Skórczu, 3 w Smętowie, po jednym w Mirotkach, Starej Jani i Kopytkowie. W sumie 9.

W najbliższej przyszłości firma ma zamiar postawić nadajniki i przekaźniki na terenie Czarnegolasu i Lubichowa oraz zainstalować przekaźniki dla Pączewa i Barłożna. K. Czpiewski liczy na wsparcie samorządów (miasto Skórcz, gminy: Skórcz, Smętowo i Lubichowo) w pozyskaniu środków unijnych przeznaczonych na rozwój internetu na obszarach wiejskich. Po otrzymaniu takiej pomocy firma mogłaby w ciągu 6 miesięcy potroić liczbę abonentów (byłoby ich ok. 600, czyli ok. 1800 gospodarstw domowych) i zaoferować większy zakres usług. "Każdy na przykład miałby kawałek swojego dysku z numerem IP i mógłby z każdego miejsca na świecie sprawdzić swoją pocztę. W planach jest też umożliwienie rozmów przez internet".

Po masowej internetyzacji tego obszaru Tele-Sat zamierza rozwinąć usługi komputerowe, m.in. zająć się tworzeniem stron, serwisem i wsparciem dla firm. Właściciel firmy chwali swój personel. Jest dobrze wyszkolony. Czapiewski kładzie nacisk na edukację, pracownicy mają ukończyć studia informatyczne.
Na razie Tele-Sat buduje swoje małe imperium kładąc nacisk na jakość usług. Zapewnia mobilny serwis komputerowy przez 24 godziny na dobę. "Rynek usług internetowych dopiero się otwiera - uważa właściciel firmy. Internet w najbliższym czasie ma się stać usługą komunalną. Będziemy za niego płacić jak za wywóz śmieci. Wtedy łączą będą musiały być stabilne i pewne. Ja jestem do tego przygotowany. Internet na moim serwerze musi działać zawsze."
Oprac. M. Grania

Foto
Krzysztof Czapiewski podsumowuje: Tele-Sat ma ok. 200 abonentów, 9 nadajników. Dostarcza sygnał internetowy w Skórczu, gminie Skórcz, gminie Smętowo. W najbliższym czasie również w Lubichowie.

Na podstawie Kociewiak dodatek Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz