wtorek, 1 sierpnia 2006

W miejscu jej ogródka stała romańska budowla

. Regina Kotłowska znalazła w swoim ogródku średniowieczny mur

Regina Kotłowska, nauczycielka historii, wybitna znawczyni dziejów gminy Smętowo, mieszka we Frący, miejscowości doskonale znanej archeologom. To tutaj przed rozpoczęciem budowy autostrady (we Fracy będzie zjazd) przeprowadzono dokładne badania archeologiczne i znaleziono mnóstwo przedmiotów. Świadczą one, że na tym obszarze dawno, dawno temu, zdecydowanie jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, istniała wielka osada.
Dzisiaj rozdział ziemnych prac archeologicznych związanych z budową A-1 jest już zamknięty, co nie oznacza, że we Frący nadal czegoś się nie znajduje, na przykład przy okazji jakichś drobnych inwestycji, które wymagają wykopów. Tak było w ogródku Kotłowskich.
- Kopaliśmy dół pod oczko wodne - opowiada Regina Kotłowska. - W pewnym momencie zauważyłam regularnie leżące kamienie. Zawiadomiłam muzeum w Gdańsku.
Pracownicy muzeum niezwłocznie przyjechali i rozpoczęli pracę. Po odsłonięciu ziemi pojawił się kamienny mur o szerokości półtora metra. Badacze byli zaskoczeni. Stwierdzili, że mur powstał w okresie średniowiecza, może nawet w XII wieku. Obok muru znaleźli też "palcówkę", to znaczy wyrabianą w tamtym czasie w prostych warunkach cegłę, na której czasami zostawały odciski palców. Znaleziono też fragmenty ceramiki. Znalezisko świadczy o ciągłości osadnictwa w pasie Stara Jania, Frąca, Kamionka.
Pani Regina, która ma między innymi wspaniałe zbiory archeologiczne (na przykład kamienne topory i toporki), mogła do nich dodać skorupy naczyń znalezionych we własnym ogródku.
D.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz