piątek, 1 kwietnia 2005

Ludowy Klub Sportowy "Pomorzanka"

Założony został w 1986 r. przez Zygfryda Anhalta i Jerzego Mykowskiego. W tym czasie reorganizował się LKS "Agro-Kociewie" w Starogardzie. Zabrakło tam pieniędzy, zawodnicy ze Skórcza musieli stamtąd odejść i żeby się nie zmarnować, zaistniała potrzeba stworzenia czegoś tutaj. Powstały sekcje - piłki nożnej i lekkiej atletyki oraz rekreacyjno-turystyczna.

Najbardziej prężną staje się sekcja lekkiej atletyki, która szkoli głównie młodzież do wieku juniora, do 19 lat. Sekcja bierze udział w rozgrywkach drużynowych pod nazwą Liga Juniorów i zajmuje czołowe miejsca w województwie pomorskim. - W zeszłym roku zawodnicy brali udział w zawodach w Warszawie o wejście do ścisłej krajowej czołówki. Zajęliśmy IV miejsce - mówi J. Mykowski.

Największe sukcesy zawodnicy osiągają startując indywidualnie. W ubiegłym roku w Zamościu mistrzami Polski zostali: Jarosław Zabrocki w rzucie młotem, Marlena Gibas w skoku wzwyż. Wicemistrzem w rzucie młotem został Marcin Marchlewicz, natomiast Mariusz Ciesielski zajął IV miejsce. J. Zabrocki i M. Marchlewicz wraz z trenerem Ryszardem Różyckim reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy w Tompere (Finlandia) w rzucie młotem. Zawodnicy ci również brali udział w meczach międzypaństwowych, w trójmeczu Polska, Rosja, Francja. J. Zabrocki brał dwa lata temu udział w mistrzostwach świata w Debreczynie.

Czołowymi zawodnikami w rzucie młotem, trenowanymi przez R. Różyckiego, są m. in. Szymon Noga i M. Ciesielski, którzy obecnie znajdują się w kadrze polskiej juniorów.
Do wychowanków R. Różyckiego należą też: Kazimierz Boulge - czołowy miotacz kraju w seniorach, Jarosław Godowski - srebrny medalista w rzucie młotem. Ci, którzy zajęli III miejsce, to: Roman Wysocki, Bartosz Kuczma, Arkadiusz Zając, Adam Dmuchowski.
Beata Lewicka została złotą medalistką w rzucie dyskiem w kategorii juniorek młodszych. Do czołowych miotaczek należały m. in. Anna Netka, Katarzyna Szumała, Angelika Kościńska i Justyna Listewnik.

Kolejny trener, Wojciech Świadczyński, zajmuje się skokami i biegami krótkimi. Do czołowych jego wychowanków należy Adam Gaj, zakwalifikowany do kadry "B" olimpijskiej z szansą na udział w Atenach w sztafecie 4x100 m. Odnosił sukcesy w kategorii juniorów, osiągnął wicemisrzostwo Polski w biegu na 100 m. W ubiegłym roku uczestniczył w młodzieżowej sztafecie 4x100 m, a 2 lata temu uczestniczył w mistrzostwach świata na Jamajce. Czołowymi sprinterami są dwaj bracia Tomasz i Andrzej Chyła. Kolejna zawodniczka Marlena Gibas została mistrzynią kraju w skoku wzwyż juniorek i zajęła VI miejsce w trójskoku na tychże mistrzostwach.
Do wyróżniających się zawodników trenowanych przez W. Świadczyńskiego należą: Sebastian Graban w skoku w dal - okazał się najlepszym skoczkiem w kategorii juniorów w województwie pomorskim, Piotr Stawicki - najlepszy trójskoczek w kategorii juniorów młodszych, 10. w kraju, a najlepszy w województwie pomorskim, Izabela Chyła - juniorka młodsza w trójskoku, zdobyła II miejsce w województwie, Tomasz Mółka - czołowy junior młodszy w skoku wzwyż, Marcin Chałas, Krystian Kozłowski - czołowi skoczkowie wzwyż, Łukasz Kleina w biegu na 200 m jako junior młodszy.

J. Mykowski zajmuje się biegaczami na dystansach średnich. Do czołowych zawodników w jego zespole należą m. in.: Dominika Główczewska, która odniosła sukcesy w kategorii juniorek na mistrzostwach Polski, zajęła XI miejsce w biegu na 800 m. w mistrzostwach Polski w kategorii juniorek młodszych. W tym roku była 16. w biegu przełajowym w mistrzostwach Polski na dystansie 2 km.
Do wyróżniających się zawodników należą: Paweł Mykowski na dystansie 400 m i 400 m przez płotki. Zajął 14. miejsce w makroregionie (woj. pomorskie i kujawsko- pomorskie), Szymon Lipowski w biegu na 2000 m. w biegu z przeszkodami, brązowy medalista województwa juniorów, Ireneusz Garstka - III m. w makroregionie w biegu przełajowym na dystansie 5 km, Łukasz Kamiński - XIII m. w makroregionie w dystansie 3 km. Zawodnicy ci zakwalifikowali się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w biegach przełajowych.
Także wyróżniającymi się zawodnikami są: Anna Kochanowska w biegu na 800 m, Marek Lange w biegach średnich, Karol Nowakowski w biegach na 800 m oraz Szymon Dedowski, Grzegorz Noga i Monika Lange. W zeszłym roku w gimnazjadzie wojewódzkiej 4x100 m w składzie Tomasz Mykowski, Tomasz Teślak, Grzegorz Rombalski i Michał Aftke zdobyli srebrny medal.
Należy nadmienić, iż J. Mykowski w przeszłości był pierwszym trenerem olimpijczyka Grzegorza Gajdusa oraz takich biegaczy, jak Wincentego Guza - brązowego medalisty mistrzostw Polski, Leszka Rejmusa - złotego medalisty mistrzostw Polski LZS-u, Wojciecha Janiszewskiego, Krzysztofa Langowskiego, Adama Bogaleckiego, Wiesława Góreckiego i Kazimierza Śliwińskiego. Zawodnicy ci w przeszłości należeli do czołówki biegaczy województwa i kraju. Zdobywali medale na zawodach ogólnopolskich. Dziewczęta Elżbieta Bońska, Bożena Gromek, Zofia Kur, Anna Kłos, Lucyna Szreder należały do czołówki biegaczek województwa i zdobywały medale na zawodach rangi krajowej. J. Mykowski wyszkolił też czołowego chodziarza województwa pomorskiego Jarosława Dadaczyńskiego.

Arkadiusz Zając, najmłodszy trener, szkoli młodziczki i młodzików w rzutach, a szczególnie w rzucie młotem. Wychował Szymona Nogę, który w ubiegłym roku został złotym medalistą, Artura Smardzewskiego, Hannę Osowską, Marzenę Wesołowską - obie medalistki wojewódzkiej gimnazjady w rzucie młotem.

Zygfryd Anhalt, najbardziej zasłużony dla skórzeckiego sportu, trener i działacz sportowy. Wychował liczne zawodniczki, m.in.: Renata Pętlinowska-Walendziak, Danuta Brauer, Ewa i Maria Jabłonki, Barbara Hojta, Alicja Szumała i Mirosława Predel. Z. Anhalt zajmował się szkoleniem tenisa stołowego. Tutaj na uwagę zasługuje Ewa Romanowska, która osiągała bardzo dobre wyniki. Mieszkańcy Skórcza opowiadają, że mogła osiągać podobne sukcesy co Grubba. Niestety, zaprzepaściła swój talent. Z. Anhalt prowadził też zespół piłki nożnej kobiet w II lidze, a także zespoły koszykówki i piłki ręcznej dziewcząt. Obecnie jest cenionym działaczem i menadżerem. Dzięki niemu w dalszym ciągu odbywają się ogólnopolskie imprezy. Klub Pomorzanka jest organizatorem dwóch wielkich imprez o zasięgu ogólnopolskim. Wiosną odbywają się ogólnopolskie biegi przełajowe, a jesienią - Memoriał Imienia Sławomira Zieleniewskiego w rzutach. - Na imprezy te zjeżdża się cała czołówka krajowa, między innymi Szymon Ziółkowski i Kamila Skolimowska - mistrzowie kraju w konkurencjach rzutowych.
Pomorzanka bierze też udział w rozgrywkach ligi juniorów w lekkoatletyce. Zajmuje czołowe miejsce w województwie pomorskim, a w ubiegłym roku walczyła o finał krajowy - mówi jeden z trenerów i współzałożyciel Klubu J. Mykowski.

Obecnie Pomorzanka boryka się z wielkimi kłopotami finansowymi i realizacja wszystkich planów startowych bez pomocy sponsorów stoi pod dużym znakiem zapytania.
Teresa Wódkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz