czwartek, 13 stycznia 2005

700-lecie Zblewa

ZAPRASZAMY DO ZBLEWA
SZANOWNI PAŃSTWO!HISTORIA: Zblewo (siedziba gminy) to jedna z najstarszych na Pomorzu Gdańskim i w powiecie starogardzkim miejscowości.Pierwsze wzmianki kronikarskie pochodzą z 1305 r., kiedy to Wacław III przekazał wieś STUBELOW i okoliczne dobra Krzyżakom.
ZBLEWO znane jest z przemarszu Wojsk Napoleońskich do Moskwy w 1812 roku i przemarszu rozbitków z Powstania Listopadowego na zachód w 1832r.
Dynamiczny rozwój ZBLEWA przypada na II połowę XIX w. Wiąże się to z budową linii kolejowej łączącej Berlin z Krółewcem.
We wsi znajduje się m.in. murowany w stylu neogotyckim kościół z 1880 r. zbudowany według projektu berlińskiego architekta Schafera.
TURYSTYKA i WYPOCZYNEK:
TURYSTO - Jeżeli chciałbyś odpocząć od zgiełku i wielkich miast, chciałbyś ciszy i spokoju, kontaktu z przyrodą, popływać na jeziorach malowniczo leżących wśród morenowych wzgórz, zielonych borów i lasów mieszanych, to zapraszamy do ZBLEWA.
Gmina położona jest na skraju Borów Tucholskich i obejmuje swym terytorium znaczną część Pojezierza Starogardzkiego. Dzięki tym walorom nasza gminajest jedną z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym i najchętniej odwiedzanych na Kociewiu.

J U B I L E U S Z 700-lecia Zblewa /1305 - 2005/
ROK 2005 dla nas mieszkańców Zblewa jest rokiem szczególnym, Rokiem Jubileuszu 700-Lecia. Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie nasze pokolenie może uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu.
Władze Gminy i Komitet Obchodów 700-lecia zaprasza wszystkich chętnych zainteresowanych Rodaków z całej Polski i zagranicy, których korzenie wywodzą się ze Zblewa i okolic, do wspólnych obchodów JUBIELEUSZU, wspólnych przeżyć, wydarzeń kulturalnych, zabawy i wypoczynku.
Serdecznie zapraszam w imieniu mieszkańców

Wójt Gminy Zblewo - Przewodniczący Obchodów
Jubileuszu 700-Lecia
/-/ ANDRZEJ GAJEWSKICelem zorganizowania uroczystości związanych z obchodami 700-lecia Wójt Gminy powołał komitet w składzie: spośród mieszkańców Zblewa

Ks. Proboszcz- Zenon Górecki
Strzelecka Aleksandra
Tomaszewicz Longina
Zxbigniew Bruski
Zdzisława Wróblewska
Renata Słomińska
Edmund Herold
Józef Peka
Czesłąw Kuczkowski
Janusz Trocha
Jerzy Frischmut
Zdzisław Barca
Czesław Birna
Spośród pracowników Urzędu Gminy :
Hanna Dunajska
Rita Gollus
Elżbieta Glaza
Marek DrawsW dniu 29 stycznia 2005 roku o godz. 14.oo na placu przed pomnikiem NMP Królowej Polski w Zblewie "odbyła się uroczystość - widowisko historyczne "W 85 -rocznicę wkroczenia wojsk gen.Hallera do Zblewa".Przemarsz wojska ulicą Chojnicką i Główną.Przywitanie wojska przez Wójta Gminy.
Przywitanie wojska przez Księdza Proboszcza.Msza Św. za Ojczyznę.
Zaciągnięcie warty przed pomnikiem.
Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem.
Koncert orkiestry.
Wojskowa grochówka.Tego samego dnia o godz. 16.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie pod nazwą "Rody zblewskie" będące jednym z cyklu imprez "Obchodów 700-lecia Zblewa".Zebrani goście mieli okazję wspólnie powspominać dawne Zblewo przeglądając zebrane i przygotowane na tę okazję fotografie.

Więcej o styczniowej imprezie - patrz: reportaż dalej

Dnia 06 marca, w odpowiednio przygotowanej na tą uroczystość sali widowiskowo-kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie,


odbyło się spotkanie związane z obchodami700-lecia Zblewa oraz 60-tej rocznicy wyzwolenia Zblewa spod okupacji niemieckiej.W programie znalazły się:Sesja Naukowa, w czasie której referaty na temat historii Zblewa wygłosili: ks. prof. Anastazy Nadolny


prof. Marian Mroczko


oraz radny Sejmiku Województwa Pomorskiegopan Jan Kulas. Występy: wiolonczelistki Małgorzaty Muzaj,zespołu muzycznego "E

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz