sobota, 14 maja 2005

Płyną dary - SP 4 - c.d.

Początek lat osiemdziesiątych to w Polsce gorący okres. Zupełnie nie widać tego w kronice szkoły nr 4 - zwyczajne zapiski z kolejnych apeli, uroczystości, nazwiska wyróżniających się w różnych dziedzinach uczniów, fotografie absolwentów... Wydarzeniom z 13 grudnia 1981 roku poświęcono dwie linijki, między relacjami o Andrzejkach i zabawie noworocznej. A może tak właśnie powinno być? Szkoła to przecież nie jest najlepsze miejsce do uprawiania polityki

(Czwórka i stan wojenny)

Przenosiny

Jeszcze w 1971 roku część uczniów szkoły nr 4 przenosiła się do szkoły nr 1. Teraz - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1980/1981 - kolejne przenosiny. W drugą stronę. Z dzieci mieszkających w rejonie objętym nauczaniem w "jedynce" utworzono w "czwórce" klasy I d i I e. 10 września wszystkie pierwszaki zostały mianowane na uczniów przez dyrektora szkoły Albina Lubińskiego. Dzieci otrzymały też tarcze szkolne i biało - czerwone wstążeczki z rąk członków Samorządu Szkolnego.

Wybory i wykopki

Nowy samorząd wybrano w tajnym głosowaniu tego samego dnia. Przewodniczącą wybrano Marię Szulc, jej zastępcą została Bożena Cejrowska, a sekretarzem - Monika Roznerska. W Radzie Koleżeńskiej znaleźli się: Grzegorz Kamiński (przewodniczący), Irmina Jaroszewska (zastępca), Piotr Trepkowski i Lidia Jasińska (członkowie).

Pod koniec września uczniowie klas VII i VIII pojechali na wykopki do PGR-ów w Rywałdzie i w Jabłowie, a w połowie października - do Jabłowa.

14 października obchodzono dzień Nauczyciela. Z tej okazji Złote Krzyże Zasługi otrzymały panie J. Łobocka i E. Świeczkowska.

W szkole odbyła się oczywiście akademia z okazji 63. rocznicy wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej (7 listopada), ale znalazł się też czas na uczczenie 150. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Słowo wstępne wygłosiła p. Elżbieta Gruchała, a montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas ósmych przygotowała p. Irena Kowalska.

Igrzyska i konkursy

19 i 20 lutego 1981 roku w "czwórce" odbyły się eliminacje rejonowe VII Konkursu Polonistycznego. Wzięło w nim udział 42 uczniów z 13 szkół. Gospodarzy reprezentowało aż 8 uczennic. Z tej grupy Magdalena Świderska zajęła piąte miejsce, a Marzena Grubba - szóste.

25 kwietnia obchodzono 60-lecie ZHP na Ziemi Starogardzkiej pod hasłem: "Wierni tradycji - myślimy o przyszłości". Z tej okazji urządzono kominek zuchowy, na którym obecny był dh Wałaszewski; zuchy przy tej okazji złożyły obietnicę zuchową. Jeszcze w marcu zorganizowano spotkanie z dh Górskim, który opowiedział harcerzom o historii harcerstwa w Starogardzie.

Reprezentacja SP 4 zwyciężyła w IX Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Starogardzie, zorganizowanych w dniach 12-14 maja. Dwa tygodnie później odbyły się IX wojewódzkie igrzyska w Gdańsku - tu także uczniowie "czwórki" walnie przyczynili się do wysokiej, czwartej lokaty drużyny starogardzkiej. Srebrne medale zdobyły: Krystyna Rosawi w tenisie stołowym i Wioletta Deja w skoku w dal. Brązowe medale otrzymały Izabela Wnuk w biegu na 200 m, drużyna tenisistek stołowych i piłkarze nożni. Do igrzysk młodzież przygotowywali nauczyciele: Ludomira Grubba, Ewa Kirstein i Roman Skibiński.

Pomagały

9 czerwca pożegnano 156 absolwentów. Nazajutrz dla wszystkich zakończył się rok szkolny. Opiekun samorządu - Danuta Hercke - wręczyła upominki uczennicom, które pomagały w prowadzeniu kroniki i dokumentacji szkolnej: Aleksandrze Landowskiej i Małgorzacie Myszkier.

Bez eksperymentów

Kolejny rok szkolny - 1981/1982 - rozpoczął się podobnie. Rozpoczęcie zajęć 1 września (już nikt nie eksperymentował z rozpoczynaniem zajęć w połowie sierpnia). 9 września tradycyjny marsz do Szpęgawska, 2 października - mianowanie pierwszaków na uczniów. Tym razem oprócz szkolnych tarcz i legitymacji otrzymali oni też książeczki SKO z wkładem 2 zł od samorządu. Tego dnia wybrano też nowe władze Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Monika Rouzerska, zastępcą - Dorota Jabłońska, a sekretarzem Ewa Kuchta. W skład Rady Koleżeńskiej weszli: Edyta Szumała (przewodnicząca), Iwona Glińska (zastępca), Jolanta Krychowiak, Wioletta Lis, Jarosław Ellert i Wojciech Zblewski (członkowie).

Między 14 a 18 września klasy VII i VIII zbierały ziemniaki w PGR Jabłowo. Wypracowali w sumie 1025 roboczodni i otrzymali 53042 zł. pieniądze te - jak zanotował kronikarz - uczniowie otrzymali na własne wydatki.

Dla kucharki

6 listopada obchodzono kolejną rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Wcześniej sympatyczniejsza uroczystość: 4 listopada 20-lecie pracy w szkole obchodziła kucharka, p. Franciszka Brejska. Samorząd wręczył jej z tej okazji wiązankę kwiatów i życzenia.

13 grudnia

Dalej zwyczajnie: 11 listopada - apel z okazji 63. rocznicy odzyskania niepodległości, prowadzony przez dyrektora A. Lubińskiego.

Od 23 do 27 listopada - zabawy andrzejkowe w grupach, organizowane wspólnie przez ZHP i samorząd.

Wreszcie zapis z 13 grudnia: "W Polsce ogłoszony został stan wojenny, z tego powodu zajęcia w szkołach zostały zawieszone. Ogłoszono przerwę w nauce połączoną z feriami świątecznymi do dnia 3 stycznia włącznie". To wszystko na ten temat. A już 8 i 9 stycznia 1982 roku w szkole odbywały się zabawy noworoczne.

Konserwy z Bułgarii

Zaczęło się przysyłanie darów. 8 stycznia przyszły takie z Bułgarii. Każde dziecko w szkole otrzymało konserwę mięsną lub rybną, kilkanaście ciastek, wafelków, cukierków, batoniki czekoladowe, landrynki, galaretki, chałwę. Z Hiszpanii przyszła odzież - swetry, bluzki, spodnie czapki oraz kilka par obuwia. Rozdano je między najbardziej potrzebujące dzieci wytypowane przez komisję i koło TPD. W lutym z Kanady przysłano banany. Każde dziecko dostało dwa lub trzy.

Za to w szkole też zbierano dary - dla powodzian z terenu województwa płockiego. Zbierano pieniądze, odzież, mydło i proszki do prania.

Uczniowskie sukcesy

3 kwietnia w SP 6 odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny. Uczeń SP 4, Jarosław Cejrowski z klasy VIII c, zajął w nim 4 miejsce i pojechał na konkurs wojewódzki. Monika Roznerska z kl. VIII d zajęła IV miejsce w XIII Wojewódzkiej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego. Janina Zawadzka z kl. VIII a zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie chemicznym i pojechała na konkurs wojewódzki.

18 maja dziewczęta z kółka polonistycznego wystawiły I akt "Zemsty". Występowały: Kasia Derron, Małgosia Buda, Magda Matracka, Magda Olszewska, Magda Orzoł, Ewa Engler, Karolina Trzebiatowska, Joasia Dyryndia, Joasia Olszewska, Sabina Modrzyńska, Małgorzata Kruszyńska, Marta Bąk i Hanna Gajewska. Przedstawienie dwa razy wystawiono dla uczniów i dodatkowo dla rodziców z okazji Dnia Matki.

W tegorocznych jubileuszowych, X Igrzyskach Młodzieży Szkolnej województwa gdańskiego SP 4 uplasowała się na drugim miejscu. Największy sukces odniosła Izabela Wnuk, która zdobyła 3 złote medale: w biegu na 200 m, 400 m i sztafecie 4 razy 100 m. Wioletta Deja zdobyła srebro w skoku w dal i złoto w sztafecie, Kasia Ossowska - złoto w sztafecie, a Dariusz Sadurski - złoto w biegu na 1000 m.

W tym roku dopiero 18 czerwca pożegnano absolwentów. Szkołę opuściło ogółem 147 uczniów klas ósmych. Pozostali uczniowie zakończyli naukę 30 czerwca.

(got)

Foto:

Absolwenci 1973 - 1981: klasa VIII a (wychowawca J. Ciosańska), klasa VIII b (wychowawca J. Łobocka), klasa VIII c (wychowawca B. Czyżewska), klasa VIII d (wychowawca J. Kowalska).

Absolwenci 1974 - 1982: klasa VIII a (wychowawca H. Pelowski), klasa VIII b (wychowawca W. Slomska), klasa VIII c (wychowawca U. Nadstazik), klasa VIII d (wychowawca T. Krzyżyński).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz