piątek, 20 maja 2005

Szteklin pępkiem powiatu starogardzkiego

Postanowiliśmy wyznaczyć środek powiatu starogardzkiego. O pomoc poprosiliśmy starostwo, konkretnie naczelnika Wydziału Geodezji Cezarego Wachnika, który chętnie nam jej udzielił i - jesteśmy o tym przekonani - udało się ! Środek powiatu znajduje się w sercu gminy Lubichowo. Niestety, trochę od brzegu, a my nie chcieliśmy "utopić" naszego ukochanego Kociewia w najpiękniejszym jeziorze, stąd niewielka korekta.


Poszukiwanie

Wyznaczenie idealnego środka jest praktycznie niemożliwe, gdy mamy do czynienia z figurą geometryczną o nieokreślonych kształtach, a taka tworzą granice powiatu starogardzkiego. Można by nasz powiat "zamknąć" w kole, prostokącie, kwadracie, nawet w elipsie, lecz uzyskany w ten sposób punkt byłby mało reprezentatywny. Postanowiliśmy z powiatowymi geodetami przyjąć inna metodykę wyznaczania środka.

Szukaliśmy najpierw głównych osi w powiecie. Na początku uwzględniliśmy proste przechodzące przez Nowy Wiec (gm. Skarszewy) i Osiek, Czarną Wodę i Zduny, Krówna (gm. Osieczna) i Zduny, później nieco to zmieniliśmy. Dodaliśmy inne kierunki Czarnej Wody wyprowadziliśmy linie na Ropuchy (w gm. Pelplin) i ze Smętowa między Zblewo a Pinczyn.
Trochę się poprzyglądaliśmy przebiegającym przez mapę liniom i okazało się, że trzy główne osie tworzą niewielki trójkącik ( o tym marzyliśmy), którego środek wypada (niestety) kilkadziesiąt metrów od brzegu Jeziora Szteklin - od strony tej miejscowości. A my przecież nie chcieliśmy środka naszego powiatu "zatopić".

Przesunięcie

Przesunęliśmy więc minimalnie środek na brzeg w kierunku zachodnim. Wypadł nam idealnie po rozwidleniu dróg. Pierwsza prowadzi ze Szteklina do Zielonej Góry, a druga do Lubichowa przez Bietowo. To naprawdę interesujący punkt, praktycznie idealny środek ciężkości dla powiatu starogardzkiego. Krzyżują się w nim także prawie idealnie proste łączące Skarszewy z Lubichowem, Kaliska z Bobowem. Osieczną ze Starogardem. Większość najważniejszych kierunków powiatu starogardzkiego przechodzi prawie dokładnie w punkcie przez nas wyznaczonym. Byliśmy pewni - to jest to!

Dlatego geodeta Waldemar Kraśniewski obliczył dla nas współrzędne geograficzne tego punktu z dokładnością do minut. I co się okazało ? Otóż srodek powiatu starogardzkiego leży na 25 stopniu i 25 minucie długości geograficznej wschodniej oraz 53 stopniu i 5 minucie szerokości geograficznej północnej.

Ogłaszamy więc wszem i wobec, że pepek powiatu starogardzkiego leży w Szteklinie.
Na podstawie Tygodnika Kociewskiego Nr 5/2002r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz