wtorek, 24 maja 2005

Urodziwy śpiewak

Malownicze jeziora, niewielkie stawy, śródleśne bagna wzbogacają krajobraz ziemi kociewskiej.

Jeszcze raz pochylmy się nad niewielkim polnym stawkiem niedaleko ulicy Południowej, aby podpatrywać życie jego mieszkańców. Zapada zmierzch. Rozpoczyna się ciepła, bezwietrzna noc. Nagle spokojną, melancholijną pieśń kumaków zaczynają zakłócać inne głosy. Ostrzejsze i donośne potężnieją coraz bardziej z każdą chwilą, by nagle ucichnąć. Sytuacja powtarza się kilka razy aż do czasu, gdy wszyscy muzykanci będą gotowi i wreszcie koncert wybucha już na stałe z całą siłą niosąc się niejednokrotnie na odległość ponad kilometra.
To jeden z naszych najgłośniejszych płazów - rzekotka drzewna. Piękna zielona żabka była już przez nas fotografowana w czasie naszej zeszłorocznej "rzekotkowej" wyprawy. Tym razem wykonujemy nagranie pieśni godowej tych płazów. Żabki te stanowią niedościgniony wzorzec płaziej urody. Wysmukłe, delikatne ciało i zielonożółta barwa czynią z nich jedne z najładniejszych żab. Jeszcze ciekawsze są ich zwyczaje. Są one jedynymi naszymi płazami prowadzącymi nadrzewny tryb życia. Poza okresem godowym przebywają najczęściej na niewysokich drzewach i krzewach polując na owady (czasami łapią je w powietrzu - podczas skoku!). Do zbiorników wodnych wędrują na czas zalotów i składnia jaj. Wtedy to samce koncertują zespołowo, a wielkie skórne worki podgardłowe działające jak rezonatory zwielokrotniają siłę wydawanych przez nie dźwięków.

Ostatnio liczebność rzekotek na terenie kraju spada. Cieszmy się, że na ziemi kociewskiej są jeszcze dosyć liczne.


Rzekotka drzewna - wydający głos godowy samiec nadyma wielki rezonator ...Piękno rzekotek najlepiej widać na przykładzie tego młodego osobnika barwy cytrynowożółtej.

Tekst: Piotr Madanecki
Zdjęcia: Anna Majewska, Piotr Madanecki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz