sobota, 14 maja 2005

Spływy Wdą - przystanek Czarna Woda

WDA to jedna z najpiękniejszych nizinno-leśnych rzek w Polsce. Jej czyste wody i urokliwe zakola tworzone wśród lasów zamieszkują bobry oraz wodne ptactwo.WDA, to również bardzo malowniczy i atrakcyjny krajoznawczo szlak kajakowy idealnie nadający się do uprawiania bezpiecznej i rodzinnej turystyki kajakowej. Całkowita długość tego szlaku wynosi 195 km . Aby zaliczyć tę trasę potrzebne jest 10 dni. Warto dodać, że płynąc WDĄ odwiedzimy dwa polskie regiony Kaszuby i Kociewie, słynące z bogactwa niczym nie skażonej natury. Na trasie spotkamy liczne rezerwaty przyrody oraz spokojne wsie i miasteczka zamieszkane przez gościnnych Kaszubów i Kociewiaków.

Dla początkujących kajakarzy polecamy w pełni bezpieczną 4 godzinną trasę na odcinku rzeki od miejscowości Czarna Woda 130 km Wdy, do osady leśnej Czubek.(117 km). W Czarnej Wodzie rzeka przejmuje wody swego ciekawego dopływu Niechwaszczy. Ponadto w powyższym miasteczku możemy odwiedzić Wystawę Przyrody Borów Tucholskich. Czarna Woda to także swoista
rzeźbiarska enklawa. W mieście są sklepy, restauracja, poczta, kompleks sportowo-rekreacyjny, wypożyczalnia kajaków, dociera tu pociąg i autobus.
Po minięciu tej miejscowości zmienia się charakter rzeki. Płynie ona bystrym nurtem, dużymi zakolami w wąskiej dolinie o wysokich brzegach. W krajobrazie dominują pola i wsie. W Zimnych Zdrojach(123 km) , półtora kilometra za kolejowym mostem wpada do WDY jej kolejny dopływ - Zbylewska Struga. Dolina i rzeka stopniowo się poszerzają, zbocza stają się łagodniejsze, a nurt wolniejszy. Z prawej pozostają widoczne zabudowania wsi Klaniny, a w oddali widać sylwetkę zabytkowego XVII-wiecznego kościoła w Hucie Kalnej. Dalej rzeka płynie leniwie w otoczeniu łąk, tylko na chwilę zbliżając się do lasów z południowej strony. Tak dociera do Czubka. W tej leśnej osadzie uwagę zwracają okazy starych drzew rosnących koło leśnictwa.

Początkujący kajakarze mogą popłynąć także w 8 godzinną trasę na odcinku rzeki od miejscowości Czarna Woda (130 km Wdy), do osady Młynki(98,5 km). W Czarnej Wodzie rzeka przejmuje wody swego ciekawego dopływu Niechwaszczy. Ponadto w powyższym miasteczku możemy odwiedzić Wystawę Przyrody Borów Tucholskich. Czarna Woda to także swoista
rzeźbiarska enklawa. W mieście są sklepy, restauracja, poczta, kompleks sportowo-rekreacyjny, wypożyczalnia kajaków, dociera tu pociąg i autobus.
Po minięciu tej miejscowości zmienia się charakter rzeki. Płynie ona bystrym nurtem, dużymi zakolami w wąskiej dolinie o wysokich brzegach. W krajobrazie dominują pola i wsie. W Zimnych Zdrojach(123 km) , półtora kilometra za kolejowym mostem wpada do WDY jej kolejny dopływ - Zbylewska Struga. Dolina i rzeka stopniowo się poszerzają, zbocza stają się łagodniejsze, a nurt wolniejszy. Z prawej pozostają widoczne zabudowania wsi Klaniny, a w oddali widać sylwetkę zabytkowego XVII-wiecznego kościoła w Hucie Kalnej. Dalej rzeka płynie leniwie w otoczeniu łąk, tylko na chwilę zbliżając się do lasów z południowej strony. Tak dociera do Czubka. W tej leśnej osadzie uwagę zwracają okazy starych drzew rosnących koło leśnictwa. Zaraz za mostem w Czubku, rzekę przegradza na całej szerokości łatwy do pokonania próg. Wzdłuż prawego brzegu rozciąga się zwarty kompleks leśny, na lewym widać rozległe pola i łąki. Po drodze mijamy miejscowość Czarne. Tuż za mostem widać zarastające rozlewiska dawnego starorzecza. W końcówce lat 60 XX wieku przeprowadzono tu regulację rzeki, prostując ją w wielu miejscach. Dalej szlak prowadzi wśród lasów po drodze mijając Mały Bukowiec i Osowo Leśne. Za mostem w Osowie Leśnym, szlak wiedzie malowniczym wąwozem o wysokich zboczach , wśród wysokopiennego lasu. Przez 7 km można się oddać kontemplacji przyrody. Dalej rzeka uroczo meandruje wśród łąk, by później znowu leniwie przemykać prosto. Sporo tu drobnych cieków zbierających wody z podmokłych terenów. Na kilkunastometrowym odcinku WDA zatacza duży łuk, zmieniając kierunek ze wschodniego na południowy. Po kolejnym z zakrętów ukazuje się w oddali konstrukcja mostu drogowego - to osada Młynki.
Wypożyczalnia Kajaków, Pole Kempingowe
"Pod Świerkami" Czarna Woda 83-262
ul Okrężna 4

130 km rzeki Wdy

tel. kontaktowe (058) 5878695 lub (058) 5609280)
kom. 509596763 - szef
kom. 502164456 - j. angielski
kom. 502091916 - j. rosyjskiPole wyposażone w bieżącą wodę, prysznice, mini bar, staw oraz pomost do wodowania kajaków. Prowadzimy też sprzedaż pamiątek z Kociewia. Tu można wypożyczyć także kajak, omówić warunki transportu, zorganizować spływ na całej długości rzeki Wdy, Wierzycy, Niechwaszczy lub ich poszczególnych odcinków. Na życzenie klienta organizujemy spływy z pełną obsługą: instruktor kajakarstwa, ratownik, transport bagaży. Dowozimy także posiłki na miejsca postoju spływów. Gwarantujemy także bezpieczny parking.

Koszt pobytu 1 osoby na polu namiotowym - 4 zł/doba
Koszt wypożyczenia kajaka - 20 - 24 zł/doba 4 zł/godz.

Prysznic z gorącą wodą - 3zł
Parking 5zł/doba
Koszt transportu na trasie Czubek - Czarna Woda
1 kajak - 30 zł
2-15 kajaków - 50 zł

Koszt transportu na trasie Młynki - Czarna Woda
1 kajak - 100 zł
2- 15 kajaków - 130 złBrak komentarzy:

Prześlij komentarz