czwartek, 5 maja 2005

Z sesji

Na ostatniej sesji udzielono wójtowi absolutorium, pięknie podziękowano Pani Wiktorii Jakubczak, która przeszła na emeryturę i dyskutowano z przedstawicielami województwa i powiatu o stanie dróg.

Absolutne absolutorium
NAJPIERW O PANIACH, więc... Pani Maria Jakubczak przepracowała w Urzędzie Gminy Lubichowo prawie 40 lat. Zajmowała różne stanowiska. Od 1990 r. była inspektorem do spraw księgowości podatkowej. Wszyscy żegnali ją bardzo życzliwie, a zwłaszcza wójt i sołtysi, z którymi współpracowała w zakresie rozliczeń podatkowych.

CO TO JEST ABSOLUTORIUM? Otóż taka część sesji, na której radni wyrażają (bądź nie wyrażają) zaufanie w stosunku do działalności wójta, burmistrza czy prezydenta. Radni RG Lubichowo na XXVI sesji (w środę, 27.04) po krótkiej dyskusji jednogłośnie przyjęli sprawozdanie wójta z wykonania budżetu za 2004 r. i udzielili mu absolutorium. Nikogo nie mogło to zdziwić - Ryszard Alechniewicz sprawuje funkcje wójta już 4 kadencję, a przedtem był naczelnikiem gminy. Radni chwalili wójta za odpowiedzialność za budżet i realizację zaplanowanych zadań.

PO ZIMIE DROGI w gminie są w fatalnym stanie. Radni wysłuchali Iwony Gili - przedstawiciela Zarządu Dróg Wojewódzkich Rejon Starogard Gd. i naczelnika Wydziału Komunikacji Starostwa Józefa Kabały. Pani Iwona mówiła na temat drogi nr 214 (wojewódzka) - Zelgoszcz - Lubichowo - Bietowo (szerzej: Warlubie - Kościerzyna). Powiedziała, że przy tej drodze na terenie gminy Lubichowo we wrześniu zostanie dokończony chodnik przy ul. Zblewskiej. Radni poinformowali ją, że pogarsza się stan nawierzchni tej drogi w Zelgoszczy. Mówili też, że potrzebne jest w tej wsi przejście oraz zabezpieczenie przy tzw. zakręcie śmierci (kilka - kilkanaście stłuczek rocznie).

TIR-OM NIE. Po raz kolejny zgłoszono też problem przejeżdżających przez Wdę, Ocypel lub Zelgoszcz i Lubichowo TIR-ów, które niszczą nawierzchnię, wywołują drżenie domów i w ogóle nie pasują do gminy o charakterze turystycznym. Padły zapewnienia, że rozpoczną się prace, by TIR-y w ogóle przez gminę nie mogły jeździć. W Warlubiu ma stanąć zakaz wjazdu dla wielkich pojazdów.
PPRZEZ SZTEKLIN NIE W TYM ROKU. J. Kabała mówił o drogach powiatowych, m.in. na słynnej drodze Lubichowo - Szteklin (daczowisko, ok. 500 domków) - Radziejewo. Od strony Radzejewa to nieutwardzony koszmar dla resorów. Naczelnik poinformował, że Starostwo wnioskuje o dofinansowanie ze środków unijnych na budowę tej drogi. A wcześniej deklarowało - o czym pamiętali radni - że będzie budować tę drogę w roku bieżącym. Czyżby zapomnieli? Radni mieli też duże zastrzeżenia co do jakości innych dróg powiatowych. Ekipy zalepiają dziury, zaraz po tym powstają nowe.

Na wniosek mieszkańców dwóch wsi nadano nazwy nowym ulicom. We Wdzie ulica otrzymała nazwę Zaciszna, a w Ocyplu - Krótka. Nie warto było upamiętniać jakichś lokalnych bohaterów?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz